20
11.2019

Niepomyślna dla podatników ustawa o zarządzie sukcesyjnym

Artykuł Jolanty Ojczyk „Spadkobiercy przedsiębiorców mogą sporo zapłacić przez ustawę o sukcesji”, który ukazał się na stronie www.prawo.pl dn. 20.11.2019r. nawiązuje do jednej z pierwszych interpretacji podatkowych dotyczących sukcesji. Wynika z niej, że w sytuacji po zakończeniu zarządu sukcesyjnego lub wygaśnięciu uprawnienia do jego powołania, konieczne jest sporządzenie spisu z natury i uwzględnienie w nim środków trwałych np. nieruchomości, czy samochodów. Całość winna być opodatkowana VAT, niezależnie od tego, czy spadkobierca będzie kontynuować działalność.

Dr Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL komentuje wyżej opisaną sprawę i sygnalizuje, że okres zarządu sukcesyjnego może być wykorzystany m.in. w tym celu, aby przenieść na nowego przedsiębiorcę (np. spadkobiercę) całość przedsiębiorstwa - albo jego zorganizowaną część - i wówczas taka czynność z uwagi na swój przedmiot (art. 6 pkt. 1 ustawy VAT) nie podlega w ogóle VAT. Należy jednak zaznaczyć, że brak podjęcia takich działań oznaczać będzie konieczność poniesienia VAT od wartości remanentu. Niezbędna jest zmiana przepisów, aby uniknąć takiej sytuacji.

Zasadne byłoby wprowadzenie przepisu, że kontynuacja działalności przedsiębiorstwa w spadku przez jednego z uprawnionych spadkobierców jest równoznaczna ze zbyciem firmy na rzecz tego spadkobiercy. Równałoby się to brakowi opodatkowania.

 

więcej na stronie:

https://www.prawo.pl/podatki/smierc-przedsiebiorcy-jakie-problemy-czekaja-spadkobiercow,495991.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej