04
11.2019

Zamęt w branży wydawniczej z uwagi na zmiany podatkowe w VAT

Dr Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL w artykule Aleksandry Tarki „VAT: zamieszanie w związku z brakiem przepisów przejściowych dot. zmian stawek na prasę i czasopisma" (Rzeczpospolita 04.11.2019 r.) sygnalizuje, jaki skutek mogę wywołać nowe przepisy podatkowe.


Ustawodawca zdecydował się na zmianę stawek VAT. Dobra wiadomość jest taka, że VAT na e-booki i inne publikacje dostarczane elektronicznie, m.in. gazety, czasopisma, dzienniki będzie wynosić już nie 23 proc., ale 8 proc. W niektórych przypadkach stawka wzrośnie z 5 do 8 proc. np. na czasopisma specjalistyczne.

Niestety papierowa branża wydawnicza to dość szczególny sektor, w którym materiał drukowany jest z wyprzedzeniem. Mija pewien czas od wydruku do momentu, gdy czasopismo, czy gazeta trafiają do rąk odbiorcy. A na każdym z papierowych egzemplarzy nadrukowana jest cena z zaznaczeniem stawki VAT.

Brak przepisów przejściowych uwzględniających specyfikę branży wydawniczej może wywołać chaos. Klient, który przyjdzie do kiosku po swoją ulubioną gazetę, ma prawo oczekiwać, że kupi ją po cenie nadrukowanej. Problem będzie miał kioskarz, a także wydawca i kolporter. W obu przypadkach cena dla klienta pozostanie bez zmian, ale kioskarz, sprzedając ją po 1 listopada powinien już na kasę fiskalną nabić sprzedaż z aktualną stawką. Nie każdy będzie miał świadomość, że stawka nadrukowana na egzemplarzu jest nieaktualna. Kolejny problem to prawidłowe rozliczenie VAT między wydawcą, który wyda nakład do kolportażu przed zmianą, a kolporterem. Te zazwyczaj następują do 120 dni od wydania, po uwzględnieniu zwrotów.

W przypadku wzrostu stawki pozostaje jeszcze problem ekonomicznego ciężaru podwyżki. Przypomina, że klient zapłaci cenę brutto nadrukowaną na gazecie, ale jeśli po 1 listopada VAT na nią będzie już wyższy, różnicę z własnej kieszeni musi pokryć wydawca lub kolporter.

Naszym zdaniem zaistniała sytuacja może wywołać spore szkody, bo zamieszanie pogłębi w społeczeństwie niechęć do płacenia podatków, które są niejasne czy wręcz nielogiczne.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/VAT/311039951-VAT-zamieszanie-w-zwiazku-z-brakiem-przepisow-przejsciowych-dot-zmian-stawek-na-prase-i-czasopisma.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej