10
12.2018

Sprawa EOL przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Nasza Kancelaria wystąpiła z wnioskiem o interpretacje w sprawie dot. ulgi na złe długi w VAT. Jednym z warunków skorzystania z tej ugli (nabyciem prawa do odzyskania naliczonego a nie zapłaconego przez kontrajenta podatku należnego) jest to, aby kontrahent na dzień składania deklaracji z wykazaną ulgą nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, likwidacyjnego lub upadłościowego.

Powstały wątpliwości co do zgodności tego warunku z Dyrektywą 112/2006/WE.

Dr Adam Bartosiewicz, wpólnik Kancelarii EOL, doradca podatkowy i radca prawny, przekonał NSA do skierowania pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) opierając swoją argumentację na wcześniejszych wyrokach TSUE, m.in. w sprawie Enzo Di Maura (z 23 listopada 2017 r., sygn. C-246/16) wykazując, iż państwa członkowskie nie mają pełnej swobody we wprowadzaniu warunków dotyczących ulgi na złe długi.

Rozstrzygnięcie, które zapadnie na tle tej sprawy będzie miało istotne znaczenie dla tych podatników, których kontrahenci-dłużnicy są w istocie niewypłacalni, a wszczęt u nich procedury wykluczają stosowanie ulgi na złe długi, biorąc pod uwagę jej obeną literalną wersję.

więcej informacji na stronie Dziennika Gazety Prawnej

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1386068,polska-ulga-na-zle-dlugi-trafi-do-tsue.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej