15
01.2021

Crowfunding a podatki

Artykuł Krzysztofa Koślickiego „Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe” ukazał się na stronie www.prawo.pl dn. 15.01.2021r.

WOŚP znamy już od lat, jednak w ostatnich latach rozwinęła się idea zbierania funduszy na wszelkie akcje charytatywne, czy przedsięwzięcia o charakterze artystycznym lub kulturalnym. Ten tzw. crowfunding wywołuje też określone skutki podatkowe, zależne od wielu czynników.

dr hab. Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, autor książki pt. Zasady opodatkowania finansowania społecznościowego, wyjaśnia regulacje, jakimi obwarowane są donacje.
W sytuacji finansowania społecznościowego typu donacyjnego środki pieniężne otrzymywane przez pozyskujących fundusze od będących osobami fizycznymi podlegają podatkowi od spadków i darowizn (oczywiście przy uwzględnieniu limitów kwot wolnych od podatku). Jeśli zbierającymi są podmioty zbiorowe, to wówczas zbierane środki będą podlegały podatkowi dochodowemu, przy czym niektóre podmioty (w zależności od ich formy prawnej oraz celów statutowych) będą mogły korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego (np. w sytuacji zbierania środków przez stowarzyszenie, czy też fundację, która pozyskała i wydatkowała środki np. na dobroczynne cele statutowe).

Następstwa podatkowe mogą powstawać także po stronie podmiotów wspierających (przekazujących środki finansowe na określone przedsięwzięcia finansowane społecznościowe). W sytuacji, gdy podmiotem zbierającym środki jest organizacja pożytku publicznego, osoba wspierająca będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej. Tłumaczy także, że w sytuacji, w której podmiot wspierający jest przedsiębiorcą, wpłata na rzecz danego przedsięwzięcia (z zamiarem uzyskania w zamian obiecanych produktów) będzie miała zasadniczo charakter kosztowy. Będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów, względnie wydatek na środek trwały.

Warto również pamiętać, że opodatkowania nie uniknie także trzeci uczestnik tego rodzaju przedsięwzięć tj. podmiot prowadzący portal, czy też platformę, na której organizowane są przedsięwzięcia finansowania społecznościowego. Zazwyczaj bowiem działania takiego podmiotu. W tym kontekście wątpliwości może budzić w szczególności to, czy świadczenia portali finansowania społecznościowego wykonywane za odpłatnością na rzecz podmiotów poszukujących finansowania (i prezentujących na portalu swoje przedsięwzięcia) mają charakter zwolnionych z VAT usług finansowych, czy też nie.

więcej na stronie:

https://www.prawo.pl/podatki/finansowanie-spolecznosciowe-z-ang-crowdfunding-a-podatki-w,368687.html?utm_medium=email&utm_source=WKPL_MSG_NSL_NPK-19-01-21_EML&utm_campaign=WKPL_MSG_NSL_NPK-19-01-21_OTH%2FWKC0120011_IEM010&utm_source_system=Eloqua&utm_econtactid=CWOLT000003849011

Strona używa cookies Dowiedź się więcej