03
08.2020

Czy urzędy nadużywają prawa? Wyrokiem NSA fiskus pod kontrolą sądów administracyjnych

Artykuł Aleksandry Tarki „NSA: fiskus nie może wykorzystywać postępowań do kontroli podatników” ukazał się w Rzeczpospolitej dn. 03.08.2020r.

Postępowania karnoskarbowe wobec podatników przez wiele lat były narzędziem wykorzystywanym przez urzędy skarbowe jako powód m.in. do zawieszenia biegu postępowania, dzięki czemu urząd mógł zyskać cenny dla siebie czas. Wyrok NSA z ostatnich dni stawia te sprawy w innym świetle i zarzuca skarbówce nadużycie prawa.

Sprawa rozpoczęła się od innej spornej kwestii dot. stawki VAT na dania na wynos w jednej z firm. Urząd w pierwszych interpretacjach potwierdzał prawidłowość stosowania 5%-owej stawki, po czym kiedy spółka złożyła deklarację i odzyskała już VAT, urząd zmienił decyzję i zaczął domagać się wyższego podatku. Z uwagi jednak na bliski termin przedawnienia, urząd sięgnął po postępowanie karnoskarbowe zawieszając tym samym bieg terminu.

Przedsiębiorstwo zaskarżyło decyzję urzędu i sprawa została wygrana już przed WSA, który uznał, że sąd administracyjny może kontrolować wszczęcie i przebieg samego postępowania karnego skarbowego. Kolejno sprawa trafiła do NSA, który w wyroku podkreślał istotność dwóch punktów spornych - możliwości przesuwania terminu przedawnienia przy korekcie i stosowania k.k.s. do zawieszania jego biegu. Sąd zanegował interpretację urzędu w obu kwestiach i uznał, że fiskus dopuścił się nadużycia prawa.

Dr Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL komentuje wyżej opisaną sprawę i wyrok NSA:
Dobrze, że sądy administracyjne dostrzegają w coraz szerszym zakresie, że również organy władzy publicznej mogą dopuszczać się nadużycia uprawnień. Prawidłowa jest konstatacja, że działanie organu podjęte z takim zamiarem nie może nieść ze sobą skutków wyrażonych przepisami prawa, którego nadużyto. Wyrok NSA ma potencjał quasi-precedensowy. Poglądy sądu dają podstawę do przyjęcia pewnych norm o charakterze generalnym i abstrakcyjnym. Chociaż oczywiście orzeczenie dotyczyło sytuacji jednostkowej – indywidualnej i konkretnej – to jednak napiętnowano w nim pewien sposób postępowania. Sposób, o którym wiadomo, że niestety był powtarzalny. Do tej beczki miodu można dodać łyżkę dziegciu. Nie od dziś wiadomo, że prowadzenie postępowania karnego skarbowego można świetnie pozorować, nie mając na względzie rzeczywistych jego celów ocenionych w kodeksie. Trudno ocenić, jak będzie wyglądać kolejna odsłona tej swoistej zabawy w ciuciubabkę. Zwłaszcza że niewątpliwie w przypadku pozorowanych działań znacznie trudniej jest wykazać nadużycie prawa. Jedynym lekarstwem może się okazać gorące legislacyjne żelazo wypalające z ordynacji podatkowej przepisy zawieszające bieg przedawnienia z uwagi na postępowanie karne skarbowe.

więcej na stronie:
https://www.rp.pl/Orzecznictwo/308029962-NSA-fiskus-nie-moze-wykorzystywac-postepowan-do-kontroli-podatnikow.html?smclient=85d416b6-c97d-4b78-beaf-d938199510ee&utm_source=salesmanago&utm_medium=mailing&utm_campaign=NL_RP_RZECZPOSPOLITA&cid

Strona używa cookies Dowiedź się więcej