16
10.2020

EOL wygrał ulgę na złe długi

Artykuł Wiesławy Moczydłowskiej „TSUE: Polskie przepisy o ulgach na złe długi niezgodne z dyrektywą VAT" ukazał się na stronie www.prawo.pl dn. 16.10.2020 r.

Sprawa dotyczyła EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego Sp. z o.o. Sp.k., która wystawiła dla jednego ze swoich kontrahentów fakturę VAT z tytułu świadczonych usług doradztwa podatkowego. W momencie świadczenia niniejszej usługi klient był zarejestrowany jako podatnik VAT. Nie toczyło się wobec niego postępowanie upadłościowe i nie pozostawał w procesie likwidacji. Sytuacja zmieniła się po 150 dniach od upływu terminu zapłaty i rzeczony kontrahent został postawiony w stan likwidacji. Jednocześnie pozostawał nadal zarejestrowany jako podatnik VAT. Kancelaria EOL - przed upływem dwuletniego okresu następującego po dacie wystawienia rzeczonej faktury - skierowała do Ministra Finansów wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Celem było ustalenie, czy pomimo postawienia jej kontrahenta w stan likwidacji po wykonaniu danego świadczenia usług mogła ona skorzystać, z uwagi na fakt spełnienia pozostałych przesłanek określonych w art. 89a ustawy o VAT, z obniżenia podstawy opodatkowania VAT z uwagi na niewywiązanie się z płatności wierzytelności wynikającej z tej samej faktury.

Interpretacje sądu I instancji były dla spółki niekorzystne i sprawa trafiła przed NSA, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wyraził korzystną dla podatników linię orzeczniczą: Przepisy krajowe nie mogą uzależniać obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem od wartości dodanej VAT od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zaś wierzyciel był nadal zarejestrowany jako podatnik VAT.

Dr hab. Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL komentuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19:

Orzeczenie Trybunału będzie miało istotne znaczenie praktyczne, zwłaszcza w obecnych czasach, w których można spodziewać się z jednej strony problemów z płatnościami między przedsiębiorcami, zaś z drugiej strony - niewykluczony jest wzrost liczby upadłości, czy restrukturyzacji.
W orzeczeniu Trybunał wskazał, że polskie przepisy ustanawiające zakaz skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi, w sytuacji w której:

- dłużnik jest w postępowaniu upadłościowym albo restrukturyzacyjnych;
- dłużnik nie jest zarejestrowany dla celów VAT,
- wierzyciel nie jest zarejestrowany dla celów VAT,

są niezgodne z regulacjami unijnymi.

Oznacza to już teraz, niezależnie od zmian przepisów krajowych, które powinny nastąpić - konieczność uznania, że te przeszkody (dotychczas blokujące możliwość korzystania z ulgi) nie istnieją, a co więcej - nie istniały także wcześniej (Trybunał nie odroczył w czasie skutków swojego wyroku). W orzeczeniu wskazano, że to państwo ma wszelkie narzędzia, aby egzekwować od niesumiennego dłużnika (w tych wszystkich sytuacjach) zwrot podatku naliczonego (wcześniej odliczonego) i nie może w związku z tym zamykać wierzycielowi możliwość skorzystania z ulgi.

więcej na stronie:

https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-zle-dlugi-wg-tsue-polskie-przepisy-niezgodne-z-dyrektywa,503834.html?utm_medium=email&utm_source=WKPL_MSG_NSL_NPK-20-10-20_EML&utm_campaign=WKPL_MSG_NSL_NPK-20-10-20_OTH%2FWKC0120011_IEM010&utm_source_system=Eloqua&utm_econtactid=CWOLT000003849011

Strona używa cookies Dowiedź się więcej