09
09.2018

Gmina może ustalić bardziej odpowiedni pre-współczynnik, niż zaproponowany w przepisach – komentarz do wyroku WSA w Olsztynie z 26 lipca 2018 r. (sygn. akt: I SA/Ol 360/18)

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL


W całości należy zgodzić się z komentowanym rozstrzygnięciem. Sąd czytelnie wskazał zasady wykładni przepisów VAT - w świetle Dyrektywy 2006/112/WE - w zakresie obowiązku państwa wobec ustalenia regulacji, umożliwiających podatnikom częściowe odliczenie VAT przy mieszanym sposobie wykorzystywania majątku, tj. do czynności opodatkowanych i niepodlegających opodatkowaniu.

Komentowany wyrok wpisuje się w stabilną linię orzeczniczą, akceptującą metodę powierzchniowo-czasową jako uzasadnioną dla rozliczeń inwestycji przez gminy, szczególnie przy obiektach sportowych (boiska), rekreacyjnych (hale sportowo-widowiskowe) lub szkolno-sportowych (hale gimnastyczne). Mimo to fiskus próbuje ją kwestionować, np. ze względu na przyjęcie tej samej metody proporcji w czasie dziennym, jak i w czasie nocnym (tj. w godzinach zamknięcia sali gimnastycznej).

Argumentacja fiskusa jest przy tym nieprzekonująca (ogólny cel wybudowania sali) w analizie przepisów VAT. Szczególnie, że gmina dokładnie uzasadniła swoje podejście, a fiskus nie. Skoro gminy są podatnikami VAT z tytułu czynności komercyjnych i, nie dając im w gruncie rzeczy wyboru, nakazano im centralizację rozliczeń VAT (nie ukrywajmy – w celu ograniczenia prawa do odliczenia VAT), to dziwi ciągłe rzucanie kłód pod nogi samorządom.

Skoro z przepisów wyraźnie wynika otwarty katalog metod wyliczania proporcji (pre-współczynnika) do ustalenia najbardziej rzeczywistego stopnia odliczenia podatku naliczonego od wydatków mieszanych, to fiskus, kwestionując sposób wskazany przez gminę, powinien wykazać pogłębioną argumentację na uzasadnienie swojego stanowiska. W przypadku jej braku należy uznać, że wykorzystuje odmowę przyznania racji podatnikowi wyłącznie ze względów instrumentalnych – przesunięcia w czasie, ze względu na spór sądowy, możliwości faktycznego zastosowania przez gminę odliczenia.

Pełny tekst w Rzeczpospolitej w artykule A.Tarki „Częściowe odliczenie VAT: czas i metraż mogą być podstawą rozliczenia podatku - wyrok WSA”
https://www.rp.pl/VAT/309199993-Czesciowe-odliczenie-VAT-czas-i-metraz-moga-byc-podstawa-rozliczenia-podatku---wyrok-WSA.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej