08
10.2020

Jak wydłużony termin płatności wpływa na odliczenie VAT

Artykuł Aleksandry Tarki „Wydłużenie zapłaty a odliczenie VAT” ukazał się w Rzeczpospolitej dn. 08.10.2020r.

W rzeczonej sprawie spółka produkująca maszyny dla sektora górniczego zwróciła się do urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację. Sytuacja dotyczyła odsetek ustawowych wliczonych w cenę usługi lub towaru z uwagi na punkt w niektórych umowach przewidujący sytuacje, w których strony zakładają termin zapłaty dłuższy niż 30 dni od daty otrzymania prawidłowo wystawionych faktur VAT.

Spółka założyła, że odsetki ustawowe w tej sytuacji są elementem podstawy opodatkowania transakcji głównej i opodatkowane jak ona. Tym samym przysługuje jej pełne prawo do odliczenia VAT.

Urząd zakwestionował tę interpretację z uwagi na to, że odsetki za wydłużenie terminu płatności są kalkulowane z uwzględnieniem okresu po dostawie lub wykonaniu usługi. W konsekwencji te za okres od 31. dnia do płatności to wartość odrębnej usługi finansowej korzystającej ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Firma zaskarżyła interpretację Urzędu, jednak nic nie zyskała. WSA we Wrocławiu odwołał się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w sprawie C-281/91, z którego wynika konieczność rozróżnienia sytuacji, gdy odsetki są naliczane za okres do dnia wykonania dostawy (usługi) i gdy są należne za okres po ich wykonaniu. W rzeczonej sprawie miała miejsce ta druga opcja i zdaniem WSA odsetki nie są wliczane do podstawy opodatkowania dostawy lub usługi, bo korzystają ze zwolnienia.

Sprawa trafiła do NSA, który zwrócił uwagę, że klauzula wydłużonego terminu zapłaty dotyczy okresu po upływie podstawowego terminu, a odsetki są kalkulowane za okres po wykonaniu zamówienia, co oznacza, że jest to klasyczny kredyt kupiecki. Wedle interpretacji Sądu w oparciu o orzeczenie TSUE jest to odrębna usługa zwolniona i spółka nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT.

Dr hab. Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL komentuje wyżej opisaną sprawę i wyrok NSA:

NSA ma rację, że orzecznictwo TSUE określa zasady kwalifikowania spornych zdarzeń jako ewentualnej odrębnej usługi bądź jako części wynagrodzenia dla świadczenia głównego. Niemniej po potraktowaniu ich jako odrębnej usługi finansowej powstają potencjalnie negatywne skutki dla obu stron transakcji głównej. Po pierwsze, taka usługa jest zwolniona z VAT i gdyby została – błędnie – opodatkowana na fakturze, to takiego podatku odliczyć nie można. Po drugie, pojawienie się po stronie sprzedawcy transakcji zwolnionych z VAT może skutkować koniecznością stosowania odliczeń częściowych i liczenia proporcji sprzedaży. Możliwe jest co prawda spowodowanie, aby tego rodzaju wydłużenie terminu płatności za oprocentowaniem stanowiło część podstawy opodatkowania. Nie będzie to jednak dotyczyło każdej prolongaty. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy w związku z pandemią i wywołanymi nią problemami gospodarczymi firmy mogą sięgać po nie częściej.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/VAT/310089992-Wydluzenie-zaplaty-a-odliczenie-VAT.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej