17
06.2019

Niepomyślny dla rolników wyrok NSA

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, w artykule Aleksandry Tarki "Odszkodowanie za wywłaszczenie niezabudowanych działek" (Rzeczpospolita, 17.06.2019 r.) podkreśla, jak niekorzystny dla rolników jest wyrok NSA.


Uznanie przez NSA wywłaszczenia gruntów rolnych za czynność podlegającą opodatkowaniu to niedobra wiadomość dla ich właścicieli – rolników będących podatnikami VAT. Należy podkreślić, że NSA miał inne zdanie niż WSA, które przyjmowały korzystne dla podatników stanowisko. Wynikało z niego, że wywłaszczenie oznacza zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na budowlany dokonane nie z inicjatywy właściciela, co przesądza o uznaniu, iż takowa dostawa mieści się w zarządzie majątkiem prywatnym i nie jest uznana za dostawę dokonaną w ramach działalności gospodarczej.


Stanowisko NSA powoduje, że nie ze swojej winy podatnicy VAT muszą opodatkować odszkodowanie. A to oznacza, że jego wysokość jest kwotą brutto. Organ wypłacający odszkodowanie (jako wynagrodzenie) za wywłaszczenie ustala je bowiem przy pomocy rzeczoznawcy, przyjmując wartość rynkową. Należy uznać, że jest to co do zasady kwota brutto.

Całkowicie inna sytuacja będzie jednak miała miejsce w przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są podatnikami VAT. Wywłaszczenie ich nieruchomości nie będzie powodować konsekwencji w VAT.
Należy pamiętać, że odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości jest szczególnym przypadkiem, który został zrównany z odpłatną dostawą. Generalnie odszkodowania nie podlegają VAT ze względu na swój charakter rekompensujący poniesione straty. Nie są bowiem związane z żadnym świadczeniem zwrotnym.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/VAT/306179999-Odszkodowanie-za-wywlaszczenie-niezabudowanych-dzialek.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej