05
12.2019

Nowelizacje w zasadach tzw. podzielonej płatności

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, w artykule Aleksandry Tarki "Przy najmie można wpaść w split payment" (Rzeczpospolita 05.12.2019 r.) komentuje zmiany wprowadzone 1 listopada 2019r. i konsekwencjach podatkowych, jakie mogą mieć dla wynajmujących swoje lokale.

Obowiązkowa podzielona płatność dotyczy określonych transakcji między podatnikami. Ustawa o VAT nie posługuje się pojęciem przedsiębiorcy czy podatnika czynnego VAT. A na gruncie VAT wynajmujący jest podatnikiem z samego faktu, że wynajmuje nieruchomości, niezależnie od formalnej rejestracji. Jednak wymaganie, by wynajmujący, który nie jest zarejestrowany w żaden sposób na VAT, opłacał fakturę za remont powyżej 15 tys. zł w podzielonej płatności to podejście godzące w spójność systemową.

Jeśli ktoś korzysta ze zwolnienia podmiotowego i nie odlicza VAT, to nie ma obowiązków typowych dla zarejestrowanego podatnika. Niemniej także on potwierdza, że obowiązkowy split payment będzie dotyczył wynajmujących, którzy zarejestrowali się na VAT jako podatnicy czynni lub zwolnieni.
Trudno przewidzieć, jak do problemu podejdzie fiskus. Może to nałożyć się na inny nierozstrzygnięty do końca od lat spór w podatku dochodowym, o to gdzie kończy się zwykły najem jako zarządzanie majątkiem prywatnym, a zaczyna się działalność. Nie można wykluczyć, że takie przekwalifikowanie najmu w PIT może mieć też swoje reperkusje w VAT. Bo gdy będzie to dotyczyć osoby, która w PIT wybrała zasady ogólne, dodatkową sankcję za brak podzielonej płatności jest pozbawienie prawa do rozliczenia wydatków w koszty podatkowe.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/Wynajem/312059927-Przy-najmie-mozna-wpasc-w-split-payment.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej