16
11.2021

NSA wyklucza podwójne opodatkowanie CFC dla zagranicznych fundacji rodzinnych

W artykule Aleksandry Tarki pt.: „NSA: wykładnia dublująca opodatkowanie CFC jest niedopuszczalna" (Rzeczpospolita 16.11.2021 r.)

Kwestia sporna, o której traktuje artykuł dotyczyła przepisów o PIT, regulujących podstawy opodatkowania dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (zwanej CFC) będącej zagraniczną fundacją rodzinną w stanie prawnym obowiązującym w 2019 r. We wniosku o interpretację podatnik wysnuł zapytanie, czy świadczenia spełniane przez fundację na rzecz jej fundatora i jednocześnie jej beneficjenta mogą być uznane za dywidendę w rozumieniu art. 30f ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT. Co za tym idzie, czy dla pomniejszenia podstawy opodatkowania CFC wystarczy, by równowartość dywidendy (tj. wypłaty świadczenia dla beneficjentów) uwzględniono w podstawie opodatkowania podatnika i to także wtedy, gdy będzie to podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.

Urząd nie zgodził się z wnioskodawcą. Zaprzeczył, że wypłaty dokonywane przez fundację rodzinną na rzecz beneficjenta to dywidendy, zmniejszające podstawę opodatkowania CFC po stronie wnioskodawcy w zakresie, w jakim zostaną faktycznie włączone do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn bądź dochodowym.

Fundacja zaskarżyła interpretację fiskusa i wygrała zarówno w sądzie I instancji, jak i w NSA.

NSA podkreślił, że w pojęciu dywidendy z art. 30f ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT, zawiera się także świadczenie pieniężne lub niepieniężne otrzymane przez założyciela (fundatora) od fundacji, będącej zagraniczną jednostką kontrolowaną.

Ponadto w opinii NSA – który zwrócił tutaj szczególną uwagę na przepisy prawa polskiego - świadczenie zakwalifikowane do kategorii dywidendy nie powinno zostać ujęte jako darowizna, a dochód opodatkowany PIT. Sąd podkreślił, że sprzeczne byłoby przyjęcie tej samej kwoty raz za dywidendę, powiązaną z prawem do uczestnictwa w zysku z racji przekazania majątku, w innym przypadku zaś za darowiznę opodatkowaną podatkiem majątkowym.

Michał Wojtas - doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL - komentuje wyrok:

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ma oczywiście rację. Wypłata przez fundację rodzinną świadczenia dla jej beneficjenta stanowi dywidendę w rozumieniu przepisów o podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC). Celem przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych jest upewnienie się, że polscy podatnicy nie uciekają od opodatkowania dochodu w kraju. Dlatego przepisy te przewidują prawo do odliczenia wypłat dokonywanych na rzecz beneficjentów, jeśli zostały one uwzględnione u nich w podstawie opodatkowania – czyli zgłoszone do opodatkowania w Polsce. To czy faktycznie dojdzie do ich opodatkowania wynikać będzie od indywidualnej sytuacji podatkowej danej osoby. Przepisy o CFC zawierają liczne definicje, jedną z nich jest definicja zagranicznej jednostki, która od 2019 r. – jak słusznie wskazał w swoim uzasadnieniu NSA - w wyniku szerszej nowelizacji tych przepisów, obejmuje również fundacje zagraniczne. Zmieniło się też brzmienie spornego przepisu dot. odliczania od podstawy opodatkowania CFC także dywidendy otrzymanej od zagranicznej jednostki kontrolowanej, względem wcześniejszej regulacji dot. spółki kontrolowanej. Słusznie zatem wskazały sądy obu instancji, że pojęcie dywidendy – jako niezdefiniowane w ogóle w ustawie o PIT – w rozumieniu podatku CFC obejmuje także świadczenia otrzymywane z fundacji zagranicznej. Nie można bowiem traktować przepisów opartych na dyrektywie ATAD wyłącznie przez pryzmat ich literalnej interpretacji, że dotyczą wyłącznie spółek, wszakże wyraźnie wskazany jest cel ich wprowadzenia. Zatem, organ interpretacyjny, który ma obowiązek stosować orzecznictwo sądowe oraz prawo unijne, zachował się profiskalnie wydając negatywną interpretację w powyższym zakresie. Niestety, ta nieprzychylna podatnikom praktyka interpretacyjna nie pogłębia ani zaufania do organów czy państwa, ani nie sprzyja działaniom sukcesyjnym w rodzinach właścicielskich. Prace na polską fundacją rodzinną niepokojąco się przedłużają, a fiskus poprzez negatywne interpretacje dot. CFC wprowadza niepewność dla polskich podatników co do skutków podatkowych funkcjonowania w zagranicznych fundacjach rodzinnych.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/podatki/art19106921-nsa-wykladnia-dublujaca-opodatkowanie-cfc-jest-niedopuszczalna

Strona używa cookies Dowiedź się więcej