31
01.2019

Ograniczenie preferencji podatkowych konsekwencją Brexitu

Dr Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL w wywiadzie „Brexit może ograniczyć prawo do preferencji podatkowej" (Rzeczpospolita 31.01.2019 r.) rozmawia z Aleksandrą Tarką o tym, jakie znaczenie może mieć dla polskich podatników wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.


Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o PIT zwolnienie z podatku dochodów ze sprzedaży prywatnego mieszkania, czy też domu obejmuje sytuację przeznaczenia tych przychodów ze sprzedaży na określone cele mieszkaniowe m.in. zakup mieszkania lub domu, budowę domu, czy też remont któregoś z nich.
Zwolnienie przysługuje również wtedy, gdy przychody ze sprzedaży zostaną przeznaczone na nieruchomości położone nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach UE, a nawet w pozostałych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), tj. w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie oraz Islandii. Na dzień dzisiejszy dotyczy również inwestycji mieszkaniowej w Wielkiej Brytanii.


Jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, z czym prawdopodobnie będzie łączyć się także utrata członkostwa w EOG, to według dzisiejszego brzmienia przepisów przeznaczenie przychodów ze sprzedaży na nieruchomości położone w Wielkiej Brytanii nie będzie dawało prawa do zwolnienia podatkowego. Spekuluje się, że być może Zjednoczone Królestwo pozostanie w EOG. Gdyby tak się stało, to zwolnienie podatkowe, o którym mowa, funkcjonowałoby tak jak dotychczas w przypadku lokowania przychodów ze sprzedaży w nieruchomości położone w Wielkiej Brytanii.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/Komercyjne/301319835-Brexit-moze-ograniczyc-prawo-do-preferencji-podatkowej.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej