20
12.2019

Podstawowe zasady zwolnienia podatkowego przy wydatkowaniu środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, w wywiadzie z Aleksandrą Tarką "By nie płacić PIT od sprzedaży lokum, trzeba pilnować terminów" (Rzeczpospolita 20.12.2019 r.) podnosi najistotniejsze kwestie odnośnie ulgi podatkowej związanej ze sprzedażą nieruchomości.

Zwolnienie podatkowe, o którym mowa polega na wydatkowaniu środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Obejmuje ono nie tylko wydatki na nabycie lokali lub budynków mieszkalnych, ale także na nabycie gruntów pod budownictwo mieszkalne, w tym z rozpoczętą budową, czy wydatki remontowe i budowlane w zakresie własnych nieruchomości mieszkalnych położonych nie tylko w kraju, ale także m.in. na terytorium UE. Ponadto zwolnienie obejmuje także wydatki na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego lub jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego. Do wydatków zaliczymy także spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, z wyłączeniem kredytu dotyczącego sprzedanej nieruchomości. Od 2019 r. ustawodawca doprecyzował, że jeśli ponosimy wydatki remontowe lub budowlane w obcym budynku czy lokalu mieszkalnym, to ostatecznie przed upływem terminu wydatkowania musimy być współwłaścicielem lub właścicielem tej nieruchomości.

Wszelkiego rodzaju wydatki muszą być uwierzytelnione. Dokumentami powinny być przede wszystkim akty notarialne nabycia nieruchomości, faktury i rachunki dokumentujące wydatki, ale nie tylko. Dopuścić należy także umowy i pokwitowania zapłat bądź przelewów. Chodzi o realną możliwość udokumentowania wydatku. Nie ma zgody fiskusa na dokumentowanie wydatków paragonami fiskalnymi.

W przypadku niespełnienia wymogów podatnik ma wybór – albo się zgodzić i zapłacić podatek wraz z zaległymi odsetkami, albo iść w spór i liczyć na wygraną w sądzie administracyjnym. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz posiadanych dokumentów.

Ważną kwestią jest czas na wydatkowanie pieniędzy. Z uwagi na pojawiające się do tej pory wątpliwości, ustawodawca zdecydował się na doprecyzowanie przepisów. Dla sprzedaży, która miała miejsce w 2019 r., termin wydatkowania środków wydłużono do trzech lat od końca roku, w którym ona nastąpiła, ale jednocześnie wprowadzono warunek nabycia własności lub współwłasności w nieruchomości, na którą wydatkowano środki.

Fakt skorzystania z ulgi należy ujawnić w zeznaniu podatkowym PIT-39 składanym do końca kwietnia następnego roku podatkowego - wykazuje się kwoty przychodu, kosztów i dochodu ze zbycia nieruchomości oraz wskazuje, jaka kwota została lub będzie wydatkowana na własne cele mieszkaniowe.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej