22
04.2020

Raportowanie MDR - zapisy tzw. tarczy antykryzysowej wywołały niepokój wśród firm

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, w artykule Aleksandry Tarki „Koronawirus. pośpiech wywołał wątpliwości firm w raportowaniu MDR" (Rzeczpospolita 22.04.2020 r.) rozwiewa wątpliwości związane z interpretacją przepisów tarczy antykryzysowej dotyczące terminów raportowania schematów podatkowych tzw. MDR.

Zaniepokojenie podatników wynika z ustanowionych w pośpiechu przepisów Specustawy dot. Covid-19 i tego, że początkowo zawieszenie miało dotyczyć jedynie niektórych schematów podatkowych.

Zgodnie z art. 31y tzw. tarczy antykryzysowej, który obowiązuje od 31 marca 2020 r. zawieszono bieg terminów dotyczących zgłoszenia schematów podatkowych. W przepisach odwołano się do schematu podatkowego w rozumieniu art. 86a § 1 pkt 10 ordynacji podatkowej, czyli do definicji ogólnej schematu podatkowego, oraz do wszystkich terminów dotyczących przepisów MDR. Odesłanie do ogólnej definicji schematu podatkowego oznacza, że dotyczy ona wszystkich rodzajów schematów podatkowych: ogólnych, standaryzowanych i transgranicznych.

Osoby śledzące przygotowanie przepisów i chcących się do nich przygotować zapewne zauważyły, że projekt nowelizacji najpierw przewidywał wstrzymanie terminów dotyczących wyłącznie schematów ogólnych i standaryzowanych, co wyraźnie wynikało z uzasadnienia do noweli. Dopiero w następstwie autopoprawek zawieszeniem objęto wszystkie schematy, w tym transgraniczne.

Obecnie szukanie wyjaśnień w uzasadnieniu do projektu ustawy może wprowadzać podatników w błąd. Dociekliwy czytelnik, szukając wyjaśnień w uzasadnieniu projektowanych przepisów, musi jeszcze uważnie prześledzić proces legislacyjny, aby odkryć, skąd wynika różnica między uzasadnieniem a treścią obowiązujących przepisów.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/304229984-Koronawirus-pospiech-wywolal-watpliwosci-firm-w-raportowaniu-MDR.htm 

Strona używa cookies Dowiedź się więcej