31
03.2020

VAT od sprzedaży majątku gminy nabytego w drodze dziedziczenia nabytego w drodze dziedziczenia

Dor. pod. Michał Wojtas komentuje wyrok WSA w Gliwicach z dn. 19.02.2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1641/19, w artykule A. Tarki „Fiskus nie może żądać podatku od każdej sprzedaży”, który ukazał się w Rzeczpospolitej dn. 31.03.2020.

Przedmiot opisywanego sporu to status podatkowy gminy na gruncie VAT w zakresie zbycia przez gminę mienia nabytego przez nią w drodze dziedziczenia, jako spadkobierca ostateczny.

W niektórych sytuacjach gmina jest tzw. spadkobiercą ostatecznym co oznacza, że staje się właścicielem danego majątku bez swojej woli, gdy nie istnieje żaden inny spadkobierca. Gmina nie ma na to wpływu, wynika to z przepisów prawa. Gmina może postąpić dwojako - nabyte rzeczy przyjąć do swojego majątku i wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności lub nie wykorzystywać mienia i od razu je sprzedać.

W rzeczonej sprawie gmina chciała potwierdzić swoje stanowisko, że sprzedając majątek nabyty w drodze spadku nie podlega opodatkowaniu VAT.

Jednak fiskus podważył tę interpretację, uznając, że gmina będąc czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT jest również podatnikiem tej daniny w zakresie sprzedaży uprzednio odziedziczonych nieruchomości i ruchomości. Gmina zaskarżyła to stanowisko i w pierwszej instancji wygrała. WSA w Gliwicach nie dopatrzył się normatywnych podstaw, aby utożsamiać dokonywanie czynności cywilnoprawnej przez zarejestrowanego podatnika VAT z realizacją działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Sąd uznał, że zadanie to realizowane jest w zakresie umowy cywilnoprawnej, nie ma jednak charakteru działalności gospodarczej. Nie można na jednej szali stawiać zawarcia umowy cywilnoprawnej i działalności gospodarczej dla celów VAT. Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem, że jeśli gmina jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym VAT, to status ten zachowuje w odniesieniu do wszystkich swoich transakcji. W spornej sprawie zbycia majątku od razu, gmina nie dokonuje sprzedaży w ramach swojej działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie ciąży na niej powinność podatkowa.

Komentarz dor. pod. Michała Wojtasa:

Przedmiotowa sprawa dotyczy niszowego zagadnienia, jakże jednak istotnego z punktu widzenia gmin będących podatnikami VAT. Spór rozstrzygnięty przez sąd dotyczył zbycia majątku nabytego przez gminę jako spadkobiercę ostatecznego, sytuacji gdy nabyty w ten sposób majątek gmina nie wykorzystywała do żadnej swojej działalności, lecz chciała się go pozbyć. Należy zgodzić się z rozstrzygnięciem sądu, że sam status gminy jako podatnika VAT nie przesądza, że zbycie majątku wykonywane jest w ramach działalności gospodarczej gminy. W tej specyficznej sprawie sytuacja gminy podobna jest do sytuacji osoby fizycznej, która mimo iż może mieć status podatnika VAT, nie zawsze działa w takim charakterze. Z przyjemnością czyta się klarowny wywód sądu, który tłumaczy cierpliwie i dokładnie, że skutki w VAT pojawiają się tylko wówczas, gdy osoba (cyt.: „jednostka życia społecznego") dokonuje czynności (np. sprzedaży) „w warunkach" działalności gospodarczej danego podmiotu. Chodzi tu o definicje działalności gospodarczej na gruncie VAT, czyli zaplanowanego i zorganizowanego działania podmiotu dla celów zarobkowych. Nie dotyczy to sytuacji odziedziczenia majątku, co jest sytuacją niespodziewaną i nieplanowaną – a następnie dochodzi do zbycia tego majątku, jako zbędnego danej osobie (pod warunkiem braku wykorzystania tego majątku do prowadzenia działalności gospodarczej). Sąd wyraźnie dał odpór profiskalnej wykładni prawa zaprezentowanej przez Krajową Informację Skarbową, która – gdyby ją przyjąć – prowadziłaby do pogorszenia sytuacji gminy względem innych osób nabywających i zbywających majątek poza sferą działalności gospodarczej. Ponadto, w takiej sytuacji gmina musiałby ponieść ciężar ekonomiczny tego podatku.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/VAT/303319975-Fiskus-nie-moze-zadac-podatku-od-kazdej-sprzedazy.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej