27
12.2019

Wątpliwości wokół przepisów dotyczących podzielonej płatności

Dr Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL w artykule Aleksandry Tarki „Słona kara zależy od dobrej lub złej woli fiskusa" (Rzeczpospolita 27.12.2019 r.) komentuje nowe przepisy dotyczące stosowania podzielonej płatności.

Norma wyłączająca sankcję ma zapobiegać przypadkom zbyt pochopnego stosowania kary, w szczególności w przypadku, gdy do naruszenia obowiązku podzielonej płatności doszło na skutek pewnej niestaranności, lekkomyślności bądź nawet błędu przy wykładni przepisów. A o to przecież nietrudno. Jeśli wystawca faktury jest podatnikiem rzetelnym i rozliczył podatek, który powinien być zapłacony w podzielonej płatności, to nie można nałożyć sankcji na nabywcę. Ponadto sankcje nie powinny być wymierzane przed nadejściem terminu na złożenie deklaracji VAT przez wystawcę faktury.

Nabywca nie musi niczego udowadniać, wykazywać. To organ podatkowy, który ewentualnie chce nałożyć sankcje, ma obowiązek ustalić w toku postępowania zmierzającego do wydania decyzji sankcyjnej, czy podatek został przez wystawcę faktury rozliczony. Wątpliwości nie rozwiewają najnowsze objaśnienia resortu finansów z 23 grudnia br. Podkreślono w nich jedynie, że podstawą do odstąpienia od nałożenia sankcji na nabywcę w tym przypadku będzie brak zagrożenia dla interesu Skarbu Państwa.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej