23
03.2019

Wyrok WSA w Warszawie w sprawie naliczania podatku VAT do kar umownych przy wynajmie samochodów

Sporna sprawa odnosiła się do spółki zajmującej się najmem samochodów. Indywidualna interpretacja Urzędu Skarbowego nakazywała opodatkować ewentualne kary umowne, którymi obciążeni zostają klienci, gdy wynajęte auta wracają do wypożyczalni w mniej lub bardziej uszkodzonym stanie. Spółka zaskarżyła interpretację.


Warszawski WSA w wyroku z 13 marca 2019 r. (III SA/Wa 2099/18) poparł stanowisko Spółki i orzekł, że kary umowne z tytułu uszkodzeń wynajmowanych pojazdów stanowią formę odszkodowania i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako świadczenie usług nie są bowiem świadczeniem wzajemnym, bezpośrednim i ekwiwalentnym.


Niewątpliwie należy zgodzić się z wyrokiem WSA w Warszawie. Opodatkowaniu VAT podlegają co do zasady odpłatne świadczenia. Poza nieodpłatnymi świadczeniami wskazanymi w ustawie, świadczenia pieniężne niezwiązane z odpłatną dostawą towarów i świadczeniem usług nie mogą podlegać opodatkowaniu. Jak słusznie wskazywała spółka ubiegająca się o interpretację, nie nazwa świadczenia ma znaczenie, lecz jego charakter. Kary umowne o charakterze odszkodowawczym są powszechnie stosowane w celu zabezpieczania umów. Wystąpienie sytuacji, która podlega karze umownej, nie oznacza odpłatności za świadczenie jakiejś usługi. Organ interpretacyjny powoływał się na potoczne rozumienie odpłatności, aby zbudować nielogiczną i profiskalną argumentację. Podobne sytuacje wydarzają się przy okazji najmu lokali użytkowych i zabezpieczaniu wykonania kontraktów. Jako przykład popierający rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie można powołać wyrok NSA z 30 marca 2016 r. (I FSK 1907/14) dotyczący braku opodatkowania VAT kaucji i opłaty za zwrócenie zniszczonej książki.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/VAT/303239987-Wynajem-aut-nie-ma-VAT-gdy-klient-placi-za-ryse-na-karoserii.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej