03
07.2020

Wyrokiem NSA - dofinansowanie dla startupów nieopodatkowane

Artykuł Aleksandry Tarki „Wsparcie dla startupów bez VAT - wyrok NSA” ukazał się w Rzeczpospolitej dn. 03.07.2020r.

Sprawa dotyczyła spółki, która przystąpiła do konkursu prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a jej wniosek został wybrany do dofinansowania. Agencja stworzyła całościowy program wsparcia przedsiębiorstw typu startup. Dofinansowania zakładały, że uczestnicy projektu będą korzystać z usług agencji bezpłatnie, a umowa o dofinansowanie przewiduje dotację na finansowanie 100 proc. kosztów kwalifikowanych usług. Firma będąc czynnym podatnikiem VAT wystąpiła do fiskusa o wydanie interpretacji w sprawie. Sama zakładała, że w jej przypadku dotacja z PARP nie jest objęta opodatkowaniem, gdyż dofinansowanie ma charakter ogólny i nie odnosi się do ceny konkretnego towaru czy usługi.

Jednak w ocenie Urzędu Skarbowego dotacja stanowiąca pokrycie ceny świadczonych usług bezpośrednio wpływa na ich wartość jako wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za świadczone usługi i zwiększa podstawę opodatkowania (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Wedle fiskusa w rzeczonej sprawie podstawą opodatkowania otrzymanej dotacji jest jej wartość pomniejszona o kwotę podatku.

Agencja zaskarżyła interpretację, a potwierdzenie swojego stanowiska uzyskała dopiero od Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przypomniał, że co do zasady zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, łącznie m.in. z dotacjami, które mają bezpośredni wpływ na cenę. Jednakże w spornej sprawie NSA takiego bezpośredniego wpływu na cenę się nie dopatrzył.

Kluczowymi dla decyzji były brak jednoznacznego określenia liczby uczestników programu i kryterium rezultatu wpływające na wartość dofinansowania.

Dr Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL komentuje wyżej opisaną sprawę i wyrok NSA:

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego jest trafne. Dotacje nie są bowiem opodatkowane jako takie. Dotacja jest opodatkowana tylko, jeśli jest częścią ceny za konkretną czynność opodatkowaną. W spornej sytuacji nie było jeszcze wiadomo, jakie dokładnie czynności będą wykonane i ile ich będzie, a nawet czy w ogóle do tego dojdzie. Dlatego trudno uznać dotację, o której była mowa, za element podstawy opodatkowania. Dziwić może jedynie upór fiskusa, który w większości przypadków bezrefleksyjnie dąży do opodatkowania VAT tego rodzaju dofinansowań. Można mieć tylko nadzieję, że pod wpływem orzecznictwa i w dobie problemów, z jakimi firmy borykają się w związku z koronawiusem, z tego profiskalnego podejścia wreszcie zrezygnuje.

więcej na stronie:

https://www.rp.pl/VAT/307039958-Wsparcie-dla-startupow-bez-VAT---wyrok-NSA.html

Strona używa cookies Dowiedź się więcej